Трішки з історії конкурсів краси
Історія жіночих змагань від Древньої Греції до сучасної України.
Відверто кажучи, не такого роду змагання найбільше цікавлять нашу редакцію, однак, хочеш не хочеш, все одно конкурси краси завжди на слуху і мимоволі фіксуєш чергові «Міс Світу», «Міс Америка» чи «Міс Україна». Власне, останній і підштовхнув погуглити історію: оргкомітет українського конкурсу оголосив список красунь, які боротимуться за корону в цьому році. Ми його переглянули, задумали інтерв’ю з директором "Міс Україна" Вікторією Кіосе, а наша авторка Світлана Матецька вже почала до нього готуватися – з азів:) Тобто, з історії.
Репродукція картини Рубенса «Суд Паріса»
Відверто кажучи, не такого роду змагання найбільше цікавлять нашу редакцію, однак, хочеш не хочеш, все одно конкурси краси завжди на слуху і мимоволі фіксуєш чергові «Міс Світу», «Міс Америка» чи «Міс Україна». Власне, останній і підштовхнув погуглити історію: оргкомітет українського конкурсу оголосив список красунь, які боротимуться за корону в цьому році. Ми його переглянули, задумали інтерв’ю з директором "Міс Україна" Вікторією Кіосе, а наша авторка Світлана Матецька вже почала до нього готуватися – з азів:) Тобто, з історії.
Репродукція картини Рубенса «Суд Паріса»
У давні часи відбір красунь був традицією: так правителі шукали собі або наложниць або дружинПершим конкурсом краси можна сміливо вважати змагання за статус найвродливішої серед античних богинь Гери, Афіни і Афродіти. Якщо пам’ятаєте, суддею був Паріс, який віддав перемогу… зовсім іншій красуні – Єлені Прекрасній за надію стати її чоловіком. Все це міф, звісно, але він мав реальне підґрунтя: у Древній Греції хоч і не було конкурсів краси в нашому розумінні, але в кожному місті чи спільноті неформально обиралася найвродливіша дівчина, яку оспівували поети і митці.
В древніх цивілізаціях теж обиралися красуні, однак з іншою метою. Інки, скажімо, шукали у всіх поселеннях вродливих дівчаток 10-12 років і забирали їх для служіння у храмах – називали їх «дівами сонця». Вони підтримували священний вогонь, брали участь у релігійних ритуалах, шили одяг для імператора, а в сезони засух чи негод їх приносили в жертву, щоб задобрити богів.
У давні часи в багатьох царствах та імперіях відбір красунь був єдиним способом пошуку наложниць або дружин для правителів. Загальновідомо, що таким чином шукали дружину візантійському імператору Константину в VIII сторіччі. Якось у XVI сторіччі в Древньому Китаї, за історичними свідченнями, імператор Мін Си-Дзун повелів зібрати 5 тисяч юних дівчат, серед яких спершу обирали тисячу, потім сотню, а потім 50 кращих з найкращих. Їх місяць готували до зустрічі з «головою журі» – імператором – навчали манерам, мистецтвам, зокрема, й мистецтву кохання. З них Мін Си-Дзун особисто обирав собі наложницю. В гаремах Османської імперії «конкурси» на найгарнішу рабиню були взагалі буденною розвагою.
у 1921 році в Атлантик-Сіті відбувся перший в історії людства офіційний конкурс «Міс Америка»Першим конкурсом краси новітнього часу став Еглінтонський турнір 1839 року в Шотландії, де під час реконструкції середньовічних лицарських турнірів вперше серед кількох претенденток було обрано королеву краси – герцогиню Сомерсетську Джорджіану Сеймур. У 1888 році вже у Бельгії в містечку Спа вперше зібрали аж 21 красуню з різних країн Європи, строге чоловіче журі оцінювало не так їхні принади (тодішні мода і мораль не дозволяли нинішніх відвертостей), як таланти. Найкращою у цьому визнали 18-річну Берту Сукаре і нагородили істотною грошовою премією.
Справжній бум конкурсів краси почався після Першої світової війни. Бажання якнайшвидше повернутися до мирного красивого життя спонукали до появи різноманітних розваг, а жіноча емансипація – до участі в них. Так, у 1921 році в Атлантик-Сіті відбувся перший в історії людства офіційний конкурс «Міс Америка». Між іншим, однією з умов для участі була приналежність до білої раси, лише через тридцять років – у 1950 році цю умову скасували, а ще через тридцять – у 1980-х «Міс Америка» вперше стала темношкіра жінка – Ванеса Вільямс, в майбутньому зірка серіалу «Відчайдушні домогосподарки».
задля реклами нового виду купальників – бікіні був задуманий конкурс «Міс світу»: його вперше провели в 1951 роціУ 1926 році конкурс на звання «Міс» став постійним у Штатах і охопив інші країни. Його охоче підтримували курортні країни – це дозволяло додатково залучати туристів, а також телеканали – конкурси краси користувалися шаленою популярністю серед глядачів і допомагали залучати великі бюджети рекламодавців. Власне задля реклами нового виду купальників – бікіні – й був задуманий конкурс «Міс світу»: його вперше провели у 1951 році в Лондоні і вперше включили у конкурсну програму вихід конкурсанток в бікіні. Він викликав неабияку критику в суспільстві і осуд церкви – так, що про бікіні забули ще на років тридцять. Лише в 1980-х вихід у купальниках знову ввели до програми конкурсу.
Бікіні-дефіле, слід зазначити заради справедливості, є єдиними вольнощами сучасних конкурсів краси. До учасниць загалом висовують дуже «пуританські» вимоги: вони мають бути незаміжні, не мати дітей, шкідливих звичок, проблем із законом і жодних зйомок ню чи участі в сумнівних проектах. Передбачається, що претендентки, а тим паче переможниця, є втіленням краси не лише зовнішньої, а й внутрішньої. Адже серед іншого будь-яка Міс на рік своїх повноважень стає послом доброї волі, займається благочинністю і різними соціальними проектами.
У Саудівській Аравії навіть запровадили альтернативу – «Міс висока мораль»Втім, двозначне ставлення до конкурсів краси все ж залишається. Феміністки вважають, що ті знецінюють жінок, віруючі бачать у дефіле лише розпусту, скептики – завуальовані «кастинги» тих самих «наложниць», тільки вже не для правителів, а олігархів. У Саудівській Аравії навіть запровадили альтернативу – «Міс висока мораль». Східні красуні з'являються лише в паранжі і демонструють перед поважним журі знання традицій і вміння виконувати традиційні жіночі обов’язки.
В Україні конкурс красунь вперше провели у 1988-му, з тих пір він проводиться щороку – у 2019 вже в тридцять перше. Були часи, коли «Міс Україна» вважався найтоповішою подією року і проводився у головному концертному майданчику – палаці «Україна». До українських переможниць інколи виникали питання: всі пам’ятають минулорічний конкурс і скандал навколо Вероніки Дідусенко. Втім, «Міс Україна» залишається єдиним офіційним конкурсом української краси і завжди привертає увагу. Україночок теж. Будете стежити за цьогорічним?:)
Рубрика:
Коментарі
Дописати коментар